Masalsı Köy ve Göller...

1.GÜN CUMARTESİ İZMİR - PRAG (KARLOVY VARY) - NÜRNBERG

Cuma'yı Cumartesi'ye bağlayan gece yarısını 2 saat geçerken saat 02:00'de İzmir Adnan Menderes Havalimanı Dış Hatlar Terminali'nde Lady Travel görevlileri ile buluşuyor ve Check-In işlemlerimizi tamamladıktan sonra SUNEXPRESS HAVA YOLLARI'na ait, XQ5954 sefer sayılı 189 kişilik Boeing 737-800 tipi uçağımız ile 04:10'da AKTARMASIZ DİREKT Prag'a hareket ediyoruz. Yaklaşık 2 saat 45 dakikalık uçuşumuzu takiben PRAG'a varıyoruz. Pasaport ve vize işlemlerinin ardından Karlovy Vary Kültür ve alışveriş turumuz için 2 saatlik mesafede bulunan Karlovy Vary'ye hareket. Atatürk'ün de severek ziyaret ettiği, 12 adet sıcak mineral su pınarı bulunan bu güzel şehirde kristal satış yerlerini ziyaret ve alışveriş imkânı. Sıcaklıkları 30 ila 72 derece arasında değişen 12 ayrı termal kaynağın bulunduğu bu muhteşem şehrimizde yürüyerek gerçekleştirilecek şehir turumuzda Atatürk'ün 1918'de kaldığı oteli, Dvorak, Mozart, Goethe, Beethoven ve Puşkin'in kaldığı mekânları göreceğiz. Birçok film ve diziye konu olan tarihi Pupp Otel'in pastanesinde yerel tatlıların tadına bakmadan dönmemenizi tavsiye ederiz. Turumuzun ardından Nürnberg'e hareket. Yolculuğumuzu takiben Nürnberg şehir turumuz. Bu şehrin kaderinin en ilginç noktası hiç şüphesiz II.Dünya Savaşı öncesi ve sonrası arasındaki çelişkidir. Savaş öncesi en ateşli Nazi mitingleri bu şehirde yapılmış ve Hitler'in en sevdiği şehir olmuş ama kader budur ki savaş sonrasında da savaş suçluları Nürnberg Mahkemesi'nde yargılanmışlardır. Bunun yanında Ortaçağ Alman ressamı Albrecht Dürer de bu şehirde doğup yaşamıştır ve izleri şehrin her noktasında görülür. Nürnberg'de yapacağımız şehir turumuz sırasında eski şehir merkezi, Nürnberg Kalesi, Dürer'in evi, Weisgerbergasse göreceğimiz yerlerden bazılarıdır. Turumuzun ardından otelimize transfer ve yerleşme. Konaklama Nürnberg yakınlarındaki otelimizde.
 

2.GÜN PAZAR NÜRNBERG (ROTHENBURG - WÜRZBURG)

Sabah kahvaltımızın ardından “Romantik Yol” güzergahında keyifli bir gezintiye çıkıyoruz. Würzburg şehrinde başlayıp, güney Almanya'da Füssen kasabasında son bulan 26 ortaçağ kasabasını kapsayan yaklaşık 315 km'lik mesafedeki masalsı bölgeye “Romantik Yol” adı verilmiş. Bölgeye adını veren ve 18. yüzyılın sanatına damgasını vuran Romantizm akımının ünlü şair, yazar ve ressamları bu rota üzerindeki köy ve kasabaları çok severlermiş. Bizim bugün gezeceğimiz 2 kasaba “Romantik Yol” bölgesinin en önemli kasabaları arasında. İlk durağımız Rothenburg ob der Tauber. Adı “Tauber Nehri üzerindeki Kırmızı Kale” anlamına gelen bu tanınmış ortaçağ kasabası, 6. yüzyıl başında kurulmuş. Onbin civarı nüfusa sahip bu küçük şehrin surlarını aşıp, içine girdiğinizde, kendinizi yüksek çatılı rengarenk evler ve pencerelerden sarkan çiçekler ile adeta bir Andersen Masalı'nın içinde bulursunuz. Bu güzel kasabada geçireceğimiz etkileyici saatlerin ardından ikinci durağımız Main nehri kıyısındaki Würzburg. İkinci Dünya Savaşı'nda %90'ı harap edilen şehir, savaş sonrası yeniden inşa edilmiş ve bugün UNESCO Dünya Mirası listesindeki yapıları ile öne çıkmaktadır. Geziye, Main Nehri'nin batı yakasından şehrin manzarasına bakarak başlıyor ve Prag'daki Charles Köprüsü'nün küçük bir kopyası olan Alte Mainbrück Köprüsü üzerinden geçerek tarihi şehir merkezinde yürüyüş yaparak devam ediyoruz. Gezilerimizin ardından otelimize dönüş. Konaklama otelimizde.
 

3. GÜN PAZARTESİ NÜRNBERG - AUGSBURG - MÜNİH

Sabah kahvaltımızın ardından Augsburg'a hareket. Bavyera Eyaleti'nin en büyük şehirlerinden biridir Augsburg. Roma imparatoru Augustus'dan yadigardır ve ulu imparatorun emri ile MS 15 yılında kurulur. Alplerdeki birçok geçide buradan geçilebildiği için ticaret ve askeri açıdan çok avantajlı bir konumdadır. 15-16 yy'larda şehir çok gelişir. Zengin aileler madencilik, tekstil, bankacılık sektörlerini ele geçirir ve zenginleşir. Fakat aynı zamanda kazandıkları altınlar ile sanatçıları da korurlar. Ünlü ressam Holbein ve Mozart'ın babası Leopold Mozart, ünlü şair Bertold Brecht burada doğarlar. Tarih ve sanat dolu bu şehirde gezimizi tamamladıktan sonra Münih'e doğru yolumuza devam ediyoruz. Varışımızı takiben Münih şehir turumuz. Münih, Berlin ve Hamburg'dan sonra Almanya'nın en büyük üçüncü kenti, Bavyera eyaletinin en büyük şehri ve başkentidir. Yapılacak Münih şehir turunda Marienplatz, New Tawn Hall, Viktualienmarkt, Bavarian State Opera ve Farauenkirche gibi şehrin göz alıcı noktaları görülecek yerler arasındadır. Turumuzu takiben otelimize transfer ve yerleşme. Konaklama Münih yakınlarındaki otelimizde.

 

4.GÜN SALI MÜNİH (NEUSCHWANSTEIN ŞATOSU) - SALZBURG

Sabah kahvaltımızın ardından Neuschwanstein Şatosu turumuz için otelimizden ayrılıyoruz. İkinci Ludwig'in dünyadan elini eteğini çekmek için yaptırdığı Neuschwanstein Şatosu, günümüzde yılda yaklaşık 1.3 milyon kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Şato, Almanya'nın Bavyera eyaletine bağlı Hohenschwangau Kasabası yakınında bulunmakta, 6 katlı ve Neoromantisizm mimari stiliyle yapılmıştır. Zeki, romantik ve biraz da “deli” diye tanımlanan Bavyera Kralı II. Ludwig'in yaptırdığı bu şato, dünyanın en bilinen kartpostalı olmakla birlikte arkasında hayli romantik ve dramatik bir hikaye vardır. Otto Ludwig Friedrich Wilhelm, 1864′te 18 yaşında kral olduğunda, savaştan çok mimariyle, sanatla ilgilenmeyi tercih etmiş. İdealindeki şato için uygun yeri bulduğunda, iflas etme pahasına inşaata başlamış. Ancak muhteşem şato bittiğinde beş parasızmış ve krallığın ileri gelenleri, kendisini “psikolojik yetersizlik” nedeniyle azletmek için daha fazla beklememişler. Kral, önce Staunberg Gölü'ndeki Schlossberg Şatosuna gönderilmiş, ardından da gölde boğulmuş olarak bulunmuş. Bu hüzünlü hikaye ve şato turumuzun ardından Salzburg'a hareket ve varışımızı takiben Salzach Nehri'nin ikiye böldüğü, Arnavut kaldırımları, dar sokakları, seçkin meydanları ve muhteşem mimarisi ile müziğin başkenti Salzburg'ta yapacağımız şehir turumuza başlıyoruz. Avusturya'nın en ilgi çekici şehridir Salzburg. Hele ki “Sound of Music (Neşeli günler)” filmini izlediyseniz. Ülkenin en önemli Barok mimari örneklerine ve şehrin ünlü oğlu Wolfgang Amadeus Mozart'ın bıraktığı müzik mirası kentinde St. Peter Manastırı, Katedral, Mirabel Şatosu, Mozart'ın evini görüyor ve renkli cepheli evlerin sıralandığı sokaklarında gezinti yapıyoruz. Şehir turumuzun ardından otelimize transfer ve yerleşme. Konaklama Salzburg yakınlarındaki otelimizde.

 

 
5.GÜN ÇARŞAMBA SALZBURG - (MONDSEE - WOLFGANGSEE - HALLSTATT) - LİNZ

Sabah kahvaltımızın göller bölgesinde manzaraya doyamayacağımız bir gün geçirmek üzere otelimizden ayrılıyoruz. İlk durağımız Mondsee. Kelime anlamı ay ışığı olan Mondsee, küçük bir kasaba olmasına rağmen her yıl milyonlarca misafir ağırlıyor. Bu küçük kasabanın özel bir mülk olmasına ise inanmak zor. Salzburg'un bu şirin kasabası ve gölü Portekizli bir aileye ait. İkinci durağımız Wolfgangsee, bölgenin en ünlü gölü. Göl, ismini bin yıl önce bölgeye bir kilise yaptığı iddia edilen Aziz Wolfgang'dan alıyor ve manzaralar inanılmaz. Son durağımız ise Hallstatter Gölü. Dağlarla çevrili olan göl, ziyaretçilerine eşsiz bir ortam sunuyor. Gölün kıyısında geleneksel Avusturya mimarisinin pek çok örneğine ev sahipliği yapan ünlü Hallstatt kasabası yer alıyor ve bu kasabanın bir kopyası Çin'de inşaa edildiğine inanabiliyor musunuz? Hallstatt'ta yapacağımız gezintinin ardından yolumuza devam ediyor ve otelimize ulaşıyoruz. Konaklama Linz yakınlarındaki otelimizde.

 


6.GÜN PERŞEMBE LİNZ - (CESKY KRUMLOV) - VİYANA

Sabah kahvaltımızın ardından Linz şehir turumuz. Tuna Nehri kıyısında bulunan ve kendine has mimari özellikleriyle Avusturya'nın en güzel şehirlerden biri olan Linz, sakin ve huzurlu bir kenttir. Avrupa'da farklı ülkelerden ziyaretçi alan şehirde tarih, doğal güzellikler ve kültürel özellikler bir arada bulunuyor. Şehirdeki gezimizin ardından sizleri bir "Yaşayan" Ortaçağ Kasabası'na yani UNESCO koruması altında olan, muhteşem Cesky Krumlov turumuza davet ediyoruz. Yolculuğun ardından ulaşacağımız bu muhteşem şehir, sizleri adeta büyüleyecek. Güney Bohemia'nın en güzel şehri Cesky Krumlov turumuzda; Barok Tiyatro, Cesky Krumlov Kalesi, Latran, Krumlov bölgesi, eski Cizvit Manastırı görülecek yerler arasında. Turumuzun ardından Viyana'ya hareket ve varışımızı takiben Viyana şehir turumuz. Bu turumuzda sizlere şehrin tarihi ve turistik yerlerini gezdireceğiz. Sarayları ve müzeleri dünyaca ünlü şehrimizi gezerken; "Diplomatic District" olarak adlandırılan caddeden geçip, dönme dolabı ile ünlü Prater isimli lunaparkı, 1979 yılında yapılan Birleşmiş Milletler Binası'nı, Ring üzerinde Opera, Parlamento, Belediye Binası, Üniversite, Hoffburg Sarayı ve Kunst Haus Wien / Hundertwasser'i göreceğiz. Turumuzun ardından otellerimize transfer ve yerleşme. Konaklama Viyana yakınlarındaki otelimizde.

 

 
7.GÜN CUMA / 8.GÜN CUMARTESİ VİYANA (WIENERWALD) - BUDAPEŞTE - İZMİR

Sabah kahvaltımızın ardından rehberlerimizin belirleyeceği saatte otelimizden ayrılış ve muhteşem WIENERWALD (Liechtenstein Şatosu, Mayerling av köşkü, Heilingenkreuz Manastırı, Baden kaplıca şehri, Schönbrunn sarayı bahçeleri) turumuz. Turumuzda ilk durağımız Liechtenstein Şatosu. İkinci durağımız ise bir ortaçağ keşişhanesi olan Heiligenkreuz. Daha sonra Mayerling Faciası'na konu olan ve bugün Carmelita rahibelerinin yaşadığı manastır konumunda bulunan Mayerling av köşkünü panoramik olarak görüyoruz. Daha sonra küçük ve şirin bir kaplıca şehri Baden gezimiz. Turumuzun en son durağı; Kraliçe Sisi'nin Sarayı olan Schönbrunn Sarayı'nın muhteşem bahçelerinde serbest zaman. Tur bitimi Viyana’ya dönüş ve serbest zaman. Zamanınızı rehberlerimizin tavsiyeleri doğrultusunda değerlendirebilirsiniz. Akşam geç saatlerde otobüslerimizle Budapeşte'ye hareket ediyoruz. Budapeşte'ye yolculuğumuzu takiben sabah erken saatlerde BUDAPEŞTE Havalimanı'na ulaşıyoruz. SUN EXPRESS HAVA YOLLARI'na ait XQ5955 sefer sayılı 189 kişilik Boeing 737-800 tipi uçağımız ile saat 07:25'de AKTARMASIZ DİREKT İzmir Adnan Menderes Havalimanı'na hareket ediyoruz. Yerel saat ile 10:35'de İzmir'e varış ve bir başka turumuzda buluşmak üzere vedalaşma.


 

Tümü